e diel, 27 prill 2008

Goleade shtate goleshe ne Olimpico

Ne ndeshjen e gjiros se 35 te kampionatit italian, Juventusi u perball me ekipin kryqytetas, Lazion. Ndeshja ishte nje imazh tejet i rendesishem per te dyja skuadrat, mirepo Juves me teper i konvenote fitorja duke marre parasysh se i duheshte minimun nje fitore deri ne fund te kampionatit te siguroje vendin e trete, ose ose te luftoje me Romen deri ne cakun e fundit per nje vend te sigurte pa paraeliminatore per ne Champions. Lojen e filluam tejet me me vendosshmeri dhe morem iniciativen qe ne minutat e para te ndeshjes. Rastin e pare te ndeshjes per te shenuar e kishim ne me ane te Mauro Camoranesit i cili merr nje top nga ana e djathte, largohet nga mbrojtesi anesor i Lazios, Radu dhe godet, mirepo topi del jashte portes te veteranit Ballotta. Rastin tjeter e kishte Del Piero nga nje goditje perfekte, por topi godet nje mbrojtes te Lazios dhe kalon ne nje rivenie nga kendi. Golin e pare te ndeshjes e shenon mbrojtesi Giorgio Chiellini me koke ne minuten e 15, nga nje krosim nga Camoranesi nga nje gjuajtje te lire. Golin e dyte e shenon Camoranesi ne minuten e 21, nga nje aksion perfekt mes Nedved - Zanetti dhe golashenuesit Camoranesi. Pokeri vazhdon edhe me tej. Ne minuten e 32 Zanetti gjen Del Pieron, i cili ne menyre te shkelqyeshme lirohet nga mbrojtesi lazial Cribari, dhe me pak veshtiresi shenon golin e tij te pare ne kete ndeshje, ndersa golin e trete te Juventusit perballe Lazios. Ne minuten e ardhshme, Camoranesi rigjen Trezeguet i cili del sy me sy me portierin Ballotta dhe rrit epersine ne 4-0. Me kete rezultat permbyllet pjesa e pare. Pjesen e dyte e filluam shume te padisponuar, duke u nisur nga fakti se puna ishte kryer qe ne pjesen e pare te ndeshjes. Ne minuten e 55 te ndeshjes, Rolando Bianchi ngusheton epersine ne 4-1, me nje gol tejet te fatshem. Gjashte minuta me vone mbrojtesi Siviglia shenon golin e dyte per ekipin e tij, nga nje krosim te Vignarolit. Mandej loja filloi te ashpersohet. Del Piero merr nje karton te verdhe, ndersa mbrojtesi Siviglia ndeshkohet me dy karton te verdhe, qe sjell edhe automatikisht kartonin e kuq. Ne minuten e 88 Chiellini shenon golin e tij te dyte ne kete ndeshje, dhe rezultati kalon ne 5-2 ne favor te juventineve. Ky eshte edhe rezultati final i kesaj ndeshje. Nje gje duhet cekur se trajneri i Juves, Claudio Ranieri ne kete ndeshje nuk beri asnje zevendesim per sa i perket nderrimit te lojtareve.

Te dhena rreth ndeshjes Juventus - Lazio 5-2 (4-0)
GOLASHENUES: 15’ dhe 88’ Chiellini, 21’ Camoranesi, 32’ Del Piero, 33’ Trezeguet, 55’ Bianchi, 61’ Siviglia.

JUVENTUS: Buffon; Grygera, Legrottaglie, Chiellini, Molinaro; Camoranesi, Sissoko, Zanetti, Nedved; Del Piero, Trezeguet. Ne dispozicion: Belardi, Stendardo, Salihamidzic, Nocerino, Tiago, Marchionni, Palladino. Trajner Claudio Ranieri.
LAZIO: Ballotta; De Silvestri, Siviglia, Cribari, Radu; Mudingayi, Baronio (46’ Vignaroli), Mutarelli; Mauri (78' Kolarov); Pandev, Bianchi (85’ Tare). Ne dispozicion: Muslera, Rozenhal, Manfredini, Del Nero. Trajner Delio Rossi.
ARBITER: Gervasoni nga Mantova
TE NDESHKUAR ME KARTON TE KUQ: 75’ Siviglia.
TE NDESHKUAR ME KARTON TE VERDHE: 48’ Del Piero.