e shtunë, 12 prill 2008

Sfida "Derbi" : Juventus 3-2 Milan

Juventusi ka fituar supersfiden e javes se 33-te te Serie A me Milanin, me rezultatin 3-2. Alessandro Del Piero ka konfirmuar edhe ne kete ndeshje formen e tij te mire duke shenuar golin e pare per bardhezinjte. Festa e vendasve ka zgjatur pak minuta pasi Inzaghi ka barazuar pas nje pasimi perfekt te Kaka'se. Ka qene serish ai i cili pak minuta me pas ka shenuar edhe golin e avantazhin per Milanin. Ne mbyllje te pjeses se pare nga nje goditje e Trezeguet perfiton Salihamidzic dhe barazon shifrat ne 2-2. Ne pjesen e dyte Milani mbetet me 10 lojtare ne fushe pas daljes me karton te kuq te Boneras ne minuten e 66, i cili shume ashper godet ne kembe franko-malianin Sissokon. Fale superioritetit numerik serish Salihamidzic shenon golin e fitores. Pas minutes se fundit shtese Del Piero shenon nje gol te katert qe nga porta e tij, por gjyqtari kishte vershelluar me pare. Gjithsesi, Juventusi merr tre pike te vlefshme ne kete ndeshje dhe ngjitet ne kuoten e 61 pikeve ne vendin e trete.