e diel, 6 prill 2008

Ndeshja: Palermo - Juventus 3-2

Luajtem me shpirt dhe me zemer per te mos humbur dhe per te fituar. Filluam shume keq. Ne aksionin e pare Amauri gjuajti topin kundrejt Buffonit, por topi shkoi 2-3 metra larg shtylles. Goli i pare vjen nga nje duel mes Amaurit dhe Legrottaglies, ku sulmuesi brazilian mposht Buffonin me nje gjuajtje tejet plasuese dhe rezultati vjen ne te mire te vendasve. Tash me Palermo avanson me rezultatin 1-0 me golin e shenuar nga Amauri ne minuten e 11. Goli i dyte vjen ne minuten e 5te shtese te pjeses se pare. Autor i golit serish Amauri, i cili me koke e mposht per te dyten here portierin me te mire ne bote. Ne pjesen e dyte Ranieri ben dy zevendesime. Ne vend te Grygeres ne loje inkuadrohet Salihamidzic ndersa ne vend te Nocerinos ne loje hyn portugezi Tiago. Ky ishte nje potez shume i mire i Ranierit. Ne minuten e 52 Del Piero ngusheton rezultatin ne 2-1, nga nje aksion solo i franko-malianit Momo Sissoko. Ne minuten e 71 Sissoko kroson drejt Trezeguet, i cili me koke gjuan afer shtylles se djathte te portierit Fontana, i cili me veshtiresi e mbroj topin, ndersa topi i kthyer nga Fontana e shtyn Del Pieron te barazoje shifrat ne 2 - 2. Mandej kishim marre iniciativen. Prisnim golin e fitores, golin qe do te na jepte tre pike te embela. Ne minuten e 79 Del Piero nga nje gjuajtje e lire godet shtyllen, topi ktheht te Trezeguet i cili nga reth 5 metra nuk mund ta mposht portierin vendas Fontana. Kishim edhe shume raste tjera per te shenuar mirepo nuk na deshti fati. Ne minuten e 89 vjen momenti i papritur per Juventusin. Cassani me nje gjuajtje bombastike mposht Buffonin dhe rezultati kalon ne avantazh te Palermos 3-2. Ky rezultat mbetet deri ne fund te ndeshjes. Kisha dashur te permendi se ne minuten e 17 te pjeslojes se pare Pavel Nedved lendohet, dhe ne vend te tij hyn ne loje Vincenzo Iaquinta.