e enjte, 11 dhjetor 2008

Liga e Kampioneve: Juvja barazon dhe ngjitet i pari

Gjate ndeshjes se gjiros se gjashte Liges se Kampioneve ne grupin H, Juvja u ndesh me ekipin bjellorus, Bate Borisov me te cilen edhe u permbyll faza e grupeve. Juves ne kete ndeshje i mjaftonte vetem nje barazim per te konfirmuar vendin e pare ne grup. Ranieri ne kete ndeshje ka pushuar disa lojtare kyc te formacionit baze, dhe ne vend te tyre ka inkuadruar lojtare te rinj. Gjate gjithe ndeshjes, Juvja ishte ajo e cila bente presion drejt portes te portierit Veremko, mirepo as shtylla e Marchionnit si dhe as penalltia e te talentuarit Giovinco, nuk mjaftuan qe rezultati te zhbllokohet. Ndeshja perfundoi me rezultatin 0-0, rezultat ky qe i mjaftoi Zonjes per te qene triumfuesi i "Grupit te vdekjes". Duhet theksuar se Cristiano Zanetti i eshte rikthyer fushave, dhe gjate ndeshjes me Bate Borisovin ka qene i aktivizuar gjate gjithe 90 minutave. Pas nje pushimi gjyse vjetesh, ai u rikthye ne loje dhe padyshim ka qene njeri nder lojtaret me te mire te ndeshjes.

Te dhena rreth ndeshjes: JUVENTUS-BATE BORISOV 0-0
JUVENTUS: Manninger; Grygera, Mellberg, Legrottaglie, Molinaro; Marchionni, Zanetti, Nedved (91’ Castiglia), De Ceglie; Giovinco (87’ Esposito), Amauri (56’ Del Piero). Ne dispozicione: Chimenti, Chiellini, Ariaudo, Marchisio. Trajner Ranieri.
BATE BORISOV: Veremko; Likhtarovic (56’ Volodko), Sosnovski, Bliznyuk, Kryvets (89’ Ermakovich); Khagush, Sivakov, Rodionov, Stasevich (61’ Nekhaychik), Kazantsev, Yurevich. Ne dispozicione: Gutor, Skavysh, Pecha, Viskushenko. Trajner Goncharenko.
ARBITER KRYESOR: Capitanis (Qipro).
TE NDESHKUAR ME KARTON TE VERDHE: 47’ Sosnovski, 48’ Amauri, 54’ Veremko, 62’ Khagush.
Ne minuten e 53 Sebastian Giovinco nuk realizon nje 11-te metersh.

Video rreth ndeshjes Juventust - Bate Borisov 0-0