e diel, 7 dhjetor 2008

Serie A: Giovinco dhe Amauri i sjellin fitoren Juves

Ne kuader te gjiros se 15-te te kampionatit italian, Juventusi u perball ne transferte me skuadren e Lecces, te cilen e fitoi ne minuten e 90-te me golin e Amaurit. Gjate gjithe ndeshjes mund te them se Juvja ishte ajo qe dominoi teresisht. Ne pjesen e pare vendasit asnjehere nuk iu afruan portes se Manningerit, ndersa ne anen tjeter, Juventusi me disa aksione jo aq perfekte mundoheshte te gjeje golin. Pjesa e pare mbaroi pa gola. Ne pjesen e dyte Giovinco luan drejt Sissokos, i cili gjen te lire Amaurin, mirepo gjuajtja e tij ndalohet nga portieri kundershtar. Ne minuten e 57-te, nga nje gjuajtje denimi, i riu Sebastian Giovinco me nje gol te shkelqyeshem con ne epersi bardhezinjte. Gjuajtja ishte e nivelit alla-Del Piero (i cili ne kete ndeshje ka pushuar). Pas saj Juvja merr nen kontroll lojen dhe krijon disa raste per te zmadhuar epersine, mirepo assesi te ndodhe. Ne minuten e 83-te, Giacomazzi gjen te lire Cacian, ky i duti barazon rezultatin ne 1-1. Ishte kjo nje shokim i madh per Juven. Mirepo Juvja minutat e fundit te ndeshjes i luan ashpersisht drejt portes se Lecces. Eshte duke u luajtur minuta e 90-te, ku i sapo inkuadruari ne loje, Paolo De Ceglie kroson ne 5 metershin e portes kudnershtare, atje gjen te lire Amaurin i cili me nje goditje me koke ia vulose fitoren Juves. Me kete rezultat perfundon edhe ndeshja, qe qon Juven ne kuoten e 30 pikeve. Ndeshjen e ardhshme Juvja do ta luaje ne stadiumin Olimpico te Torinos me rivalin Milan. Ne kete ndeshje nuk do te mund te jene ne dispozicione mbrojtesi Legrottaglie dhe mesfushori kuqezi, Genaro Ivan Gattuso per shkak te kartoneve te tepert.

Te dhena rreth ndeshjes: LECCE-JUVENTUS 1-2 (0-0).

Golashenues: 57’ Giovinco, 83’ Cacia, 90’ Amauri.

LECCE: Benussi; Schiavi (59’ Giuliatto), Stendardo, Fabiano, Esposito; Munari (81’ Cacia), Giacomazzi, Vives, Ariatti (69’ Caserta); Castillo, Tiribocchi. Ne dispozicione: Rosati, Polenghi, Diamoutene, Konan. Trajner Beretta.

JUVENTUS: Manninger; Grygera, Legrottaglie, Chiellini, Molinaro; Marchionni (82’ De Ceglie), Sissoko, Marchisio, Nedved; Giovinco, Amauri. Ne dispozicione: Chimenti, Mellberg, Zanetti, Ekdal, Rossi, Yago. Trajner Ranieri.

Arbiter kryesor: Pierpaoli nga Firenze.
Te ndeshkuar me karton te verdhe: 10’ Schiavi, 29’ Chiellini, 61’ Ariatti, 76’ Legrottaglie, 83’ Cacia.