e shtunë, 21 shkurt 2009

Juventus shkatërron Palermon

Pas barazimit të javës së kaluar kundër Sampdorias, Juventusi ka arritur ta mposhtë Palermon në Renzo Barbera, me rezultat 2-0. Lojtarët vendas e nisë furishëm takimin duke krijuar disa raste para portës së Gianluigi Buffon, mirëpo duke mos arritur t’i konkretizonin ato. Ndërkohë me kalimin minutave, Bianconerët filluan ta kontrollojnë lojën. Të zgjedhurit e Ranierit shënuan nga një herë në secilën pjesë për të mbajtur diferencën prej nëntë pikësh me liderin e tabelës Inter. Golin e parë për Juven e shënoi mesfushori shkatërrues Mohammed Sissoko, i cili pasi bëri gjithçka vetë, me forcë e përplasi topin në portën e Amelias (26’). Në këtë takim u kthye me gol edhe sulmuesi francez, David Trezeguet, të cilit i ka munguar goli qe një kohë të gjatë, ndërsa shënoi falë një pasimi të ish-sulmuesit të Palermos, Amauri.

Të dhëna rreth ndeshjes: PALERMO-JUVENTUS 0-2 (0-1).
Golashënues: 26’ Sissoko, 78’ Trezeguet.
PALERMO: Amelia; Cassani, Bovo (89’ Tedesco), Kjaer, Balzaretti; Nocerino (82’ Succi), Liverani, Bresciano; Simplicio; Miccoli, Cavani. Në dispozicion: Ujkani, Savini, Cossentino, Guana, Migliaccio. Trajner Ballardini.
JUVENTUS: Buffon; Grygera, Legrottaglie, Chiellini, Molinaro; Camoranesi (68’ Marchionni), Sissoko (91’ Poulsen), Tiago, Nedved; Trezeguet, Iaquinta (71’ Amauri). Në dispozicion: Manninger, Mellberg, Giovinco, Del Piero. Trajner Ranieri.
Gjyqtar kryesor: Tagliavento nga Terni.
Karton të verdhë: 25’ Grygera, 32’ Bovo, 65’ Camoranesi, 76’ Molinaro.