e diel, 27 korrik 2008

Miqesore: Borussia Dortmund - Juventus 1-3

Ne ndeshjen e sotme, ndermjet Borussia Dortmund dhe Juventus, musafiret shenuar fitorete me rezultatin 3-1. Golin e pare e shenoi perforcimi i ri i Zonjes Amauri ne minuten e 5, nga nje asist i Grygeras. Pjesa e pare mbaroi me kete rezultat. Ne pjesen e dyte Juventusi shenon edhe dy gola tjera. Qe te dy golat i shenoi italiani Vincenzo Iaquinta. Golin e pare te tij dhe te dytin per Juven e shenoi ne minuten e 51 nga nje krosim i cekut Pavel Nedved, ndersa ky me koke e mposhte portierin nikoqir. Golin e tij te dyte e shenon ne minuten e 75 nga nje dijagonale e Christian Poulsen, dhe ky me pak veshtiresi lobon portierin Weidenfeller. 3 minuta me vone nikoqiret fitojne nje penallti te dyshimte, dhe golashenuesi ishte Kruska. Me kete rezultat edhe mbaroi ndeshja. Kjo ndeshje eshte dashur te luhet dje ne ora 18 e 30, mirepo te reshurat e medha bene qe ndeshja te anulohet per diten e sotshme.

Te dhena rreth ndeshjes Borussia Dortmund-Juventus 1-3 (0-1) Borussia Dortmund (4-4-2): Weidenfeller; Santana, Kovac, Subotic, Dede (46' Smelzer); Kuba, Kruska, Hajnal (56' Gordon), Kringe (46' Buckley); Federico (66' Hillenbrand), Petric (46' Valdez). Trajner Klopp.

Juventus (4-4-2): Buffon (70' Chimenti); Grygera (46' Zebina), Mellberg (46' Legrottaglie), Chiellini (46' Knezevic), Molinaro (58' Salihamidzic); Camoranesi (46' Marchionni), Zanetti (46' Ekdal), Sissoko (70' Poulsen), Nedved (58' Rossi); Amauri (46' Del Piero), Trezeguet (46' Iaquinta). Trajner. Ranieri.

Golashenues: Amauri al 5', Iaquinta al 51' e al 75', Kruska al 78' (rigore)

JUVJA ne pjesen e pare: Buffon; Grygera, Mellberg, Chiellini, Molinaro; Camoranesi, Sissoko, Zanetti, Nedved; Trezeguet, Amauri.

JUVJA ne pjesen e dyte: Buffon (70’ Chimenti); Zebina, Knezevic, Legrottaglie, Molinaro (65’ Salihamidzic); Marchionni, Sissoko (70’ Poulsen), Ekdal, Nedved (65’ Rossi); Iaquinta, Del Piero.