e hënë, 18 gusht 2008

Trofeo Berlusconi: Milan mposht Juven me rezultatin 4-1

Ndeshja ndermjet Milanit dhe Juventusit, ne kuader te Trofeo Berlusconit ka mbaruar ne te mire te vendasve, me nje rezultat te thelle 4-1. Serine e golave e hapi Jankulovski ne minuten e 21, me nje ndihmese te mbrojtesit te Juventusit si dhe portierit Chimenti, i cili nuk mundi ta mbroje topin i cili i kaloi pothuajse rreth duarve. Goli i dyte vjen pas 5 minutave, Seedorf harkon drejt shtylles se dyte te Chimentit, ku gjendet i vetem Ambrosini, dhe rrit epersine ne 2-0. Momenti me tragjik i lojes eshte lendimi i Chiellinit, i cili lendohet nga ana e lojtarit kundershtar Alberto Paloschi. Chiellini i ka demtuar ligamenten e gjurit te tij dhe pritet qe rezultatet te dihen ne pasdite e dites se hene. Goli i trete vjen ne fillim te pjeses se dyte. Eshte serish Seedorf ai i cili e krijoi kete aksion, harkoi drejt Inzaghit, dhe ky pa kurrfare problemi zmadhon rezultatin ne te mire te kuqezinjve. Golin per bardhezinjte e jep i riu Cristian Pasquato, i cili kalon shkelqyeshem mbrojtesin Bonera dhe ngushtone rezultatin ne 3-1 ne favor te Milanit. Goli i katert i Milanit vjen serish nga Ambrosini. Eshte Inzaghi ai i cili e gjen per mrekulli bashkelojtarin e tij Ambrosinin, dhe ky i dyti ne nje menyre perfekte mposht portierin Manninger. Me kete rezultat 4-1 perfundon ndeshja. Nuk duhet harruar se Juventusit nuk i eshte pranuar nje gol nga Amauri, per te cilin referi jep shenje se eshte pozicion jashte loje, mirepo nga analizat e regjisorit verehet qarte se goli i shenuar nga Amauri ka qene plotesisht i pastert.

Te dhena rreth ndeshjes Milan - Juventus 4-1 (2-0)
GOLASHENUES: 21’ Jankulovski, 26’ dhe 80’ Ambrosini, 52’ Inzaghi, 70’ Pasquato.
MILAN: Abbiati (46’ Dida); Zambrotta (64’ Oddo), Bonera (85’ Darmian), Favalli, Jankulovski (80’ Antonini); Gattuso (64’ Brocchi), Flamini, Pirlo, Ambrosini (84’ Cardacio); Seedorf (74' Viudez); Paloschi (46’ Inzaghi). Trajner. Ancelotti.
JUVENTUS: Chimenti (46’ Manninger); Grygera, Mellberg, Chiellini (36’ Legrottaglie), Molinaro; Tiago (62’ Esposito), Sissoko (62’ Rossi), Poulsen, Nedved (46’ Ekdal); Amauri, Del Piero (62’ Pasquato). Ne disposizion: Salihamidzic. Trajner. Ranieri.
ARBITER: Rizzoli nga Bologna.
TE NDESHKUAR ME KARTON TE VERDHE: 67’ Amauri, 73’ Ekdal.