e diel, 31 gusht 2008

Serie A: Juvja e fillon kampionatin me barazim

Juventusi ne ndeshjen e gjiros se pare te kampionatit italian eshte ndeshur me Fiorentinen ne transferte, ku ndeshja perfundoi me barazim 1-1. Se pari ne avantazh erdhen bardhezinjte nga nje solo aksion i cekut Zdenek Grygera, i cili kalon mbrojtesin kundershtar dhe me nje pasim te shkurte gjen bashkekombasin e tij Pavel Nedved, i cili pa veshtiresi con ne epersi skuadren e tij ne minuten e 39. Juvja menjehere pas shenimit te golit te Nedvedit, me ane te Amaurit ka mundur te zmadhoje epersine ne 2-0, mirepo ishte i vonshem reagimi me koke i brazilianit. Pas 2 minutave loje, nje kombinim i shkelqyeshem i Camoranesit dhe Del Pieros, ku kapiteni del sy me sy me portierin Sebastian Frey, mirepo gjuajtja e Del Pieros ishte tejet e dobet dhe porieri pa veshtiresi e amortizon gjuajtjen. Pjesa e pare perfundon me rezultatin 1-0. Ne pjesen e dyte vendasit ishin ata te cilet donin golin e barazimit. Se pari ishte Santana i cili lajmeroi gjuajti me koke, mirepo topin e tij e mbron Buffon. Pas disa minutave edhe Gilardino del sy me sy me portierin Buffon, mirepo gjuajtja e tij shkon jashte portes. Goli i barazimit vjen ne minuten e 89, ku pas nje gabimi te mbrojtesit Mellberg, Gilardino shenon golin e barazimit dhe ndeshja perfundon pa fitues dhe pa humbes. Nuk duhet harruar se ne minuten e 83, Felipe Melo ndeshkohet me karton te kuq pas nderhyrjes se ashper ndaj danezit Christian Poulsen.

FIORENTINA-JUVENTUS 1-1
Fiorentina (4-3-3): Frey; Zauri, Gamberini, Kroldrup, Vargas; Almiron (54' Jovetic), Felipe Melo, Donadel (79' Kuzmanovic); Santana, Gilardino, Osvaldo (64' Pazzini). Ne dispozicion: Storari, Dainelli, Pasqual, Gobbi. Trajner: Prandelli
Juventus (4-4-2): Buffon; Grygera, Legrottaglie, Mellberg, Molinaro (75' De Ceglie); Camoranesi (88' Iaquinta), Marchisio, Poulsen, Nedved; Amauri, Del Piero. Ne dispozicion: Manninger, Knezevic, Salihamidzic, Tiago, Giovinco. Trajner: Ranieri
Arbiter: Morganti nga Ascoli Piceno
Golashenues: 39' Nedved (J), 89' Gilardino (F)
Te ndeshkuar me karton te verdhe: Grygera, Nedved, Camoranesi, Gilardino, Felipe Melo.
Te ndeshkuar me kadton te kuq: Felipe Melo 83'.