e mërkurë, 17 shtator 2008

Liga e Kampioneve: Juventusi mposht Zenitin

Ne ndeshjen e gjiros se pare te grupit D te Liges se Kampioneve, Juventusi mposhti me veshtiresi ruset e Zenit St Petersburg me rezultatin minimal 1-0. Golin e vetem ne kete ndeshje e shenoi legjenda e klubit, sulmuesi italian Alessandro Del Piero me nje goditje nga gjuajtja e lire, nga distanca mbi 30 metra. Ishte nje loje tejet e ashper, sidomos ne mesfushe ku dyja skuadrat mundoheshin qe mos te gabojne. Rastin e pare te ndeshjes per te zhbllokuar rezultatin e kishin mysafiret, kur Pogrebnyak u lirua nga Legrottaglie, mirepo Grygera nuk lejoi qe topi te shkoje deri tek portugezi Danny. Rastin me konkret per Juventusin e kishte italo-argjentinasi Mauro German Camoranesi i cili nga nje krosim nga Del Piero, me koke godet shtyllen e majte te portierit kundershtar dhe evitohet rreziku per mysafiret. Pas disa minutave, Camoranesi peson nje lendim dhe ne vend te tij u inkuadrua ne loje boshnjaku Salihamidzic. Pjesa e pare perfundon me rezultatin 0-0. Pjesa e dyte ishte nje vazhdimesi e pjeses se pare, me nje tempo te njejte. Rastin e pare serish e kishin Zenit kur Zuryanov nga ana e majte, ik nga mbrojtesit e Juves dhe del sy me sy me portierin Buffon, mirepo ky i dyti del fitimtar. Nga mesi i pjeses se dyte, nga nje krosim i Nedvedit, Poulsen me koke mundohet te mposht portierin Malafeev, mirepo ai duket tejet i sigurte dhe shpien topin ne ridhenien kendore. Vjen minuta e 76 e ndeshjes ku Juventusi fiton nje gjuajtje te lire nga nje distance mbi 30 metra. Afer topit gjithnje qendron kapiteni Alessandro Del Piero, i cili me nje goditje fantastike mposht portierin e Zenitit, Malafeev dhe con ne epersi skuadren bardhezi. Pas ketij goli Arshavin mundohet te shfac rrezik ne gjashtembedhjeteshen e Juves, mirepo Giorgio Chiellini me stabilitetin e tij ia dorezon topin shokut te tij te skuadres, portierit Gianluigi Buffon. Ne mintuen e 89, Amauri bukur lirohet nga mbrojtesi kundershtar dhe gjen Del Pieron, i cili reagoi teper vone nga asisti i brazilianit dhe topi mbetet tek ruset e Zenitit. Ndeshja perfundon pikerisht me rezultatin e favorshem 1-0 per bardhezinjte, me golin e vetem te shenuar nga kapiteni Del Piero. Alexi padyshim se ishte lojtari i ndeshjes se bashku me malianin Mohamed Lamine Sissoko, i cili ishte i pakalueshem dhe i pandalshem per kundershtaret. Ne ndeshjen tjeter e cila u luajt ne grupen H, Reali i Madridit mposhti ekipin Bate Borisow, me rezultatin 2-0.

Te dhena per ndeshjen:JUVENTUS-ZENIT 1-0 (0-0)
Golashenues: 76’ Del Piero.

JUVENTUS: Buffon; Grygera, Legrottaglie, Chiellini, Molinaro (58’ De Ceglie); Camoranesi (31’ Salihamidzic), Sissoko, Poulsen, Nedved; Del Piero, Trezeguet (87’ Amauri). Ne dispozicion: Manninger, Mellberg, Marchisio, Iaquinta. Trajner. Ranieri.

ZENIT ST PETERBURG: Malafeev; Anyukov, Puygrenier, Krizanac, Sirl; Zyryanov (80’ Dominguez), Tymoshcuck, Denisov; Danny, Arshavin; Pogrebnyak. Ne dispozicion: Contofalsky, Radimov, Dong Jin, Hubocan, Fayzulin, Ricksen. Trajner. Advocaat.
Arbiter: De Blecekere ( nga Belgjika).

Te ndeshkuar me karton te verdhe: 8’ Pogrebnyak, 68’ Sirl, 84’ Salihamidzic.