e martë, 30 shtator 2008

Liga e Kampioneve: Juventusi barazon edhe me BATE-n

Ne gjiron e dyte te grupit H te Liges se Kampioneve, Juventusi u perball ne transferte me bjelloruset e BATE Borisovit, ndeshje kjo shume e rendesishme per te dyja palet. Ne nje stadium i permbushur perplote me adhurues te medhenj te futbollit, Juvja barazoi per se treti here radhazi. Fillon ndeshja dhe Juvja duket disi e trishtuar nga nje ambient i ftofte me tifoze te zjarrte. Eshte ne rrjedhe minuta e 17, ku pas nje gabimi ne mesfushe dhe ne mbrojtje, Kryvets kalon mbrojtjen bardhezi dhe del sy me sy me portierin Alex Manninger, te cilin e driblon dhe kalon ne epersi skuadren vendase ne 1-0. Pas disa minutave Legrottaglie peson nje lendim dhe ne vend te tij inkuadrohet kroati Knezevic. Ne minuten e 23, rezultati dyfishohet, pas nje krosimi nga ana e majte e nje lojtari kundershtar, Nedved gabon ne kercim dhe Stasevich kalon ne epersi 2-0 skuadren e BATE-s. Pas ketij rezultati Juvja fillon te hap lojen dhe fillon te krijon raste per shenim. Ne minuten e 25 Del Piero merr nje gjuajtje te lire, te cilen e ekzekuton tejet dobet. Ne minuten e 29 serish Del Piero kroson nga nje ridhenie nga kendi dhe topi nga mbrojtja e kundershtarit, vjen tek i riu Giovinco i cili me nje krosim te shkelqyeshem gjen Vincenzo Iaquintan, i cili me koke zvogelon epersine ne 2-1 per vendasit. Pas golit te shenuar edhe Del Piero dhe Nedved fillojne te gjuajne nga distanca, mirepo pa fat. Rrjedh minuta e 45+3 e pjeses se pare, kur Giovinco vjedh nje top nga mesfusha dhe me nje pasim tejet preciz, gjen Iaquintan i cili barazon shifrat ne 2-2. Ne pjesen e dyte Claudio Ranieri largon nga loja Mauro Camoranesin dhe ne vend te tij inkuadron italianin Claudio Marchisio. Juvja pothuajse gjate gjithe pjeses se dyte sulmonte, mirepo mbrojtja e kundershtarit ishte e organizuar masivisht dhe sulmuesit juventin e kishin te veshtire te gjejne hapesira per goditje. Nje rast te mire e kishte edhe kapiteni Del Piero, i cili kalon nje lojtare dhe luan tek Giovinco, i cili ia leshon topin dhe me te majten Del Piero gjuan drejt portes, por pa fat. Mandej Nedved dhe Sissoko nga dy here u ankuan ne porten e kundershtarit por qe te dy dolen duarbosh. Ne 10 minutat e fundit Ranieri fut ne loje brazilianin Amauri ne vend te golashenuesit Iaquinta. Mirepo as inkuadrimi i Amaurit nuk solli asgje pervec edhe nje tjeter barazim per Zonjen e Vjeter. Me rezultatin 2-2 perfundon ndeshja.

Te dhena rreth ndeshjes: BATE Borisov - Juventus 2-2
Bate Borisov (4-2-3-1): Veremko; Kazantsev, Rzhevski, Sosnovski, Yurevich; Volodko, Likhtarovich (70' Sivakov ); Nekhaychik (87' Mirchev sv), Kryvets, Stasevich; Rodionov (92' Pecha). Trajner Goncharenko (Ne dispozicion: Gutor, Mirchev, Bliznyuk, Skavysh, Sakharov).

Juventus (4-4-2): Manninger; Grygera, Legrottaglie (19' Knezevic), Chiellini, De Ceglie; Giovinco, Sissoko, Camoranesi (46' Marchisio), Nedved; Iaquinta (81' Amauri), Del Piero. Trajner Ranieri (Ne dispozicion: Chimenti, Salihamidzic, Molinaro, Marchionni).

Arbiter: Atkinson (Angli)
Golashenues: 17' Kryvets, 23' Stasevich, 29' dhe 45+3' Iaquinta.
Te ndeshkuar me karton te verdhe: Nekhaychik, Grygera, Volodko, Kazantsev, Sissoko, Marchisio.