e martë, 3 mars 2009

Kupa e Italisë: Lazio mposht Juventusin

Lazio është rikthyer nga disavantazhi 1-0 për të fituar në fund me rezultat 2-1 në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës së Italisë përballë Juventusit. Ekipi i Claudio Ranierit, i cili pushoi disa prej lojtarëve kryesor, kaloi i pari në epërsi me anë të golit të shënuar nga mesfushori Marco Marchionni, pas 34 minutash lojë, me të cilin rezultat edhe përfundoi pjesa e parë. Goli i barazimit për Lazion erdhi në minutën e 64-të të ndeshjes, kur Goran Pandev më në fund theu rezistencën e portierit Manninger. Austriaku largoi një goditje të Lichsteiner, por nuk arriti të mbrojë edhe gjuajtjen tjetër të maqedonasit. Portieri i Juves u thye edhe një herë 12 minuta para fundit të ndeshjes, kur kapiteni i Lazios Tomasso Rocchi shënoi nga afërsia, për t’i sjellë ekipit romak fitoren. Ndeshja tjetër gjysmëfinale e Kupës së Italisë do të zhvillohet nesër, ku Sampdoria do të presë në fushë të vet kampionin e Italisë, Interin.

Të dhëna rreth ndeshjes: LAZIO-JUVENTUS 2-1 (0-1).

Golashënues: 34’ Marchionni, 65’ Pandev, 78’ Rocchi.
Lazio: Muslera; Lichsteiner (79’ De Silvestri), Siviglia, Cribari; Kolarov; Manfredini (53’ Mauri), Ledesma, Matuzalem, Foggia (85’ Bricchi); Rocchi, Pandev. Në dispozicion: Carrizo, Rozenhal, Radu, Inzaghi. Trajner Rossi.
JUVENTUS: Manninger; Grygera, Mellberg, Chiellini, Molinaro; Marchionni, Sissoko (59’ Marchisio), Tiago (69’ Poulsen), Nedved; Iaquinta, Amauri (79’ Trezeguet). Në dispozicion: Chimenti, Ariaudo, Salihamidzic, Giovinco. Trajner Ranieri.
Gjyqtar kryesor: Tagliavento nga Terni.
Kartona të verdhë: 14’ Matuzalem, 16’ Iaquinta, 32’ Grygera, 38’ Sissoko, 70’ Chiellini, 77’ Marchisio, 78’ Rocchi.