e shtunë, 25 tetor 2008

Serie A: Juvja mposht edhe Torinon

Pjesa e pare
Pas fitores te marten ndaj Realit te Madridit, Juvja pothuajse i ka ikur krizes qe e kaplonte. Viktime e radhes ishte rivali nga qyteti, Torino. Juvja hyri ne kete ndeshje me nje motivacion tejet te madhe, e cila ne fund u kurorezua me nje fitore minimale. Pjesa e pare ishte tejet e ashpert. Rastin e pare, qe ne minutat e para te ndeshjes e kishin mysafiret e Torinos, te cilet me gjujtjen e larget te Rosinas, ishin te paret te cilet u kanosen ne kete derbi ndeshje. Me pas Juvja mori nen kontroll lojen dhe me ane te Sissokos, tre here u perpoqen te shenojne, mirepo asnjera nga ato gjuajtje nuk u vulos me shenim. Me pas edhe nje aksion perfekt i udhehequr nga kapiteni Del Piero, i cili u lirua shkelqyeshem nga kundershtaret, gjeti te lire Marchionin, i cili gjuajti tejet fuqishem, mirepo portieri Calderoni doli triumfues ne dy aksionet e lojtarit bardhezi. Mandej vjen edhe nje loje tejet jo korrekte nga ekipi Granata. Topin e kishte ne kembe ceku Pavel Nedved, i cili u mundua tejmase te kaloje kundershtarin, mirepo Diana me nje nderhyrje tejet josportive, godet Nedvedin ne gjurin e kembes se djathte. Se pari mendoheshte se Nedved nuk do te jete ne gjendje te vazhdoje ndeshjen, mirepo mesa duket adrenalina ishte ajo qe i dha kurajo cekut per te vazhduar me tej. Ndeshja e pare perfundon me rezultatin 0-0.

Pjesa e dyte
Ne fillim te pjeses se dyte hasim ne nje ndryshim tek radhet e bardhezinjve. Suedezi Olof Mellberg inkuadrohet ne loje ne vend te cekut Zdenek Grygera. Qe ne fillim te pjeses se dyte shiheshte qarte se Juvja do te jap me shume se maksimumin e saj per t'i derguar ne konton e saj 3 piket e kesaj ndeshjeje. Luheshte minuta e 3te e pjeses se dyte (gjegjesisht e 48ta) ku nga nje kundersulm, Juventusi i udhehequr nga Nedvedi, gjen Amaurin i cili ne menyre te shkelqyeshme kalon dhe largohet nga mbrojtesit kundershtar per te mos e patur aspak te veshtire te mposhte portierin mysafir, Calderoni. Pas epersise Juvja filloi te taktizoje ne loje. Nuk luheshte me ne presion ndaj kundershtarit dhe loja mori absolutisht nje kahje tjeter nga ajo e pjeses se pare, e cila ishte me te vertete dinamike. Ne minuten e 64 ne loje hyn talenti juventin, Sebastian Giovinco qe zevendeson Paolo De Ceglien. Me inkuadrimin e ketij lojtari, loja e Juves mori nje tjeter kahje nga aspekti i shpejtesise dhe i freskimit. Me pas, ne minuten e 81 Amauri largohet nga loje dhe ne vend te tij aktivizohet italiani Vincenzo Iaquinta. Duhet cekur nje gje se edhe kundershtaret permes Amorusos dhe Abruscatos, patem mundesine qe te barazojne rezultatin, mirepo gjuajtjet e tyre me koke nuk ishin aq precize dhe te sakta. Ne fund ndeshja perfundon me rezultatin 1-0, autor i golit edhe njehere ishte braziliani Amauri. Me kete fitore Juvja ngjitet ne kuoten e 12 pikeve, qe e ndan nga lideri Inter vetem 4 pike, mirepo zikalterit kane nje ndeshje me pak, te cilet neser me fillim ne ora 15 do te ndeshen me ekipin e Genoas, ne Giuseppe Meazzan e Milanos.

Te dhena rreth ndeshjes: JUVENTUS-TORINO 1-0
(0-0).
Juventus (4-4-2): Manninger; Grygera (46' Mellberg 6), Legrottaglie, Chiellini, Molinaro; Marchionni, Sissoko, Nedved, De Ceglie (64' Giovinco); Amauri (81' Iaquinta), Del Piero. Trajner Ranieri (Ne dispozicion: Chimenti, Knezevic, Ekdal, Salihamidzic).
Torino (4-4-1-1): Calderoni; Diana, Natali, Di Loreto, Pisano; Abate, P. Zanetti, Barone, Rubin (57' Abbruscato); Rosina (82' Ventola); Bianchi (71' Amoruso). Trajner. De Biasi (Ne dispozicion: Fontana, Colombo, Ogbonna, Saumel).
Arbiter kryesor: Rocchi nga Firenze.
Golashenues: 48' Amauri.
Te ndeshkuar me karton te verdhe: Sissoko (J), Barone (T), Giovinco (J), Di Loreto (T), P. Zanetti (T).