e diel, 5 tetor 2008

Juventusi shijon humbjen e parë

E vetmja skuadër nga top-katërshi i Serie A e mbetur pa humbje në këtë sezon të ri në Kampionatin italian, Juventus, ka pësuar humbje në shtëpi nga Palermo. Mysafirët shënuan të parët me anë të ish-sulmuesit të Juventusit, Fabricio Miccoli (24’), i cili pas vetëm disa minutash u largua nga ndeshja për shkak të lëndimit. Një gjuajtje e lirë para gjashtëmbëdhjetëmetërshit të mysafirëve, dhe kapiteni i Zonjës së Vjetër, Alessandro Del Piero, barazoi shifrat në 1-1 (39’). Pesë minuta pa përfunduar pjesa e parë, mesfushori defansiv i Juves, Sissoko, bërë gabimin kryesor në ndeshje duke u përjashtuar me kartonin e dytë të verdhë, ndërsa ky largim ndikoi drejtpërdrejtë në rezultatin e këtij takimi. Në pjesën e dytë, Bianconerët ishin më të mirë në fushë dhe më shumë kërkues të fitores, mirëpo një renditje e gabueshme mbrojtësve bardhezi bëri që ata të ndëshkohen (81’) nga i inkuadruari në pjesën e dytë, Mchedlidze. Juventus u mundua më tej të ndryshonte diçka, mirëpo ky ishte veçse një dështim i radhës i Zonjës së Vjetër, që ia lëviz stolin trajnerit të shumëkritikuar javët e fundit, Claudio Ranieri.

Detaje rreth ndeshjes: Juventus-Palermo 1-2 (1-1).
Golashenues: 23’ Miccoli, 39’ Del Piero, 81’ Levan Mchealidze.
JUVENTUS: Buffon; Grygera, Mellberg (33’ Salihamidzic), Knezevic, De Ceglie; Sissoko, Poulsen (66’ Camoranesi), Marchisio; Giovinco (81’ Nedved); Amauri, Del Piero. Ne dispozicion: Manninger, Chiellini, Molinaro, Tiago. Trajner Ranieri.

PALERMO: Amelia; Cassani, Bovo, Carrozzieri, Balzaretti; Nocerino (80’ Tedesco), Liverani, Bresciano (60’ Mchealidze); Simplicio; Miccoli (29’ Migliaccio), Cavani. Ne dispozicion: Ujkani, Dallafiore, Raggi, Guana. Trajner Ballardini.

Arbiter: Tagliavento nga Terni.
Karton te kuq: 41’ Sissoko.
Karton te verdhe: 36’ Sissoko, 51’ Grygera, 73’ Bovo, 76’ Amauri, 80’ Liverani.