e martë, 28 korrik 2009

Peace Cup: Juventusi shkatërron Seongnamin

Skuadra e Juventusit në gjiron e dytë të turneut Peace Cup që është duke u mbajtur në Andaluzinë spanjolle, mposhti skuadrën e Koresë Jugore, Seongnam me rezultatin 3-0. Golat u shënuan nga Iaquinta, braziliani Diego si dhe mbrojtësi Nicola Legrottaglie. Golin e parë e shënoi Iaquinta në minutën e 40' të ndeshjes, pas një krosimi të italo-argjentinasit Mauro Camoranesi, i cili mori një pasim nga Diego dhe krosoi drejt Iaquintës, që ky i fundit me ndihmën e portierit kundërshtar, kaloi në epërsi bardhezinjtë. Në fillim të pjesës së dytë debuton edhe braziliani tjetër i Juventusit, Felipe Melo, që zëvendësoi Cristiano Zanettin. Me fillim të pjesës së dytë, Juventusi tregoi se nuk është i kënaqur me një gol dhe në minutën e 47', Iaquinta bukur gjen sulmuesin francez, Trezeguet, ku ky i dyti nuk e realizon rastin e dhënë me gol. Rrjedh minuta e 53 e ndeshjes. Diego bukur lirohet nga një kallaballëk në gjashtëmbëdhjetëshen e kundërshtarit dhe me stilin e tij sambist, dyfishon rezultatin në 2-0. Në minutën e 60' inkuadrohet në lojë Sebastian Giovinco, i cili zëvendëson magjistarin Diego. I sapo inkuadruari Giovinco, nga një aksion perfekt me Camoranesin, kroson drejt Legrottaglies, i cili e trefishon rezultatin në 3-0 në minutën e 70' të ndeshjes. Me këtë rezultat përfundon edhe takimi. Lojtari i ndeshjes është shpallur sulmuesi italian, Vincenzo Iaquinta i cili merr edhe dhuratën (medalje). Juventusi shpallet fitues në Grupin A të Peace Cup (Kupës së Paqes) dhe tashmë do të presë gjysëmfinalistin e saj, ku ka gjasa të qëllojë Reali i Madridit.