e premte, 31 korrik 2009

Peace Cup: Juventus elimenon Realin

Skuadra e Juventusit mposhti skuadrën e Realit të Madridit në kuadër të Kupës së Paqes (Peace Cup) me rezultatin 2-1. Golat i shënuan ish-lojtari i Realit, Fabio Cannavaro në minutën e 4' dhe Hasan Salihamidzic në minutën e 49'. Golin e vetëm për Realin e Madridit e shënoi ylli portugez, Cristiano Ronaldo nga njëmbëdhjet metërshi. Me këtë fitore Juventusi kualifikohet në Finalen e Kupës së Paqes kundër skuadrës angleze, Aston Villa, e cila do të luhet të dielën me fillim në ora 22:00. Aston Villa mposhti skuadrën e Portos gjithashtu me rezultatin 2-1.

Të dhëna rreth ndeshjes: JUVENTUS-REAL MADRID 2-1 (1-1).

Juventus (4-4-2): Buffon; Grygera, Chiellini, Cannavaro (46' Legrottaglie), Salihamidzic; Camoranesi, Felipe Melo (73' Marrone), Tiago, Giovinco (61' C. Zanetti); Del Piero (69' Iaquinta), Amauri.
Trajner: Ciro Ferrara.

Real Madrid (4-3-3): Dudek; Torres, Pepe, Metzelder, Drenthe; L. Diarra, Guti (80' Gago), Granero; Cristiano Ronaldo, Benzema (73' Negredo), Raul (73' Higuain).
Trajner: Manuel Pellegrini.

Gjyqtar kryesor: Johannesson (Suedi).
Golashënues: 3' Cannavaro (J), 41' Cristiano Ronaldo (penallti, RM), 49' Salihamidzic (J).
Karton të verdhë: Felipe Melo (J), Granero (RM), Drenthe (RM), Camoranesi (J), Salihamidzic (J), Grygera (J).