e shtunë, 1 nëntor 2008

Serie A: Zonja gjunjezon Ulkonjen

Juventusi ne kuader te gjiros se dhjete te Serie A mposhti ekipin kryeqytetas Roma, ne derbi ndeshjen e kesaj jave me rezultatin 2-0. Ishte nje ndeshje tejet e hapur nga te dyja palet dhe tejet e ashpert ne mesfushe. Pjesa e pare
Qe ne fillim te pjeses se pare Juvja filloi tejet e organizuar dhe e motivuar per fitore. Rastin e pare e kishte Del Piero, i cili mori nje top nga Marchionni dhe nuk ishte i fatshem te mposhte portierin romak, Doni. Pas disa minutave, Roma fillon te gjeje hapesire dhe kanoset tre here ne gjashtembedhjeteshen e Juves. Se pari here, Baptista kanoset me nje gjuajtje, mirepo ishte i pa fat. Disa minuta me vone, nga nje krosim i Taddeit, Chiellini prek topin dhe ngaterron koncentrimin e portierit Manninger dhe me vone topi te preke transverzalen e poshtme te Zonjes. Menjehere, gjate aksionit te radhes eshte serish Taddei i cili me koke godet perball portierit austriak te Juves, mirepo gjuajtja e tij ishte tejet e pasakte. Ishin keto disa minuta tejet te ferrit te Ulkonjes Romake. Me vone vjen nje gjuajtje e Del Pierot nga nje distance prej 17 metrash, mirepo gjuajtja e tij goditi murin e gjalle te Romes. Ne minuten e 38, nga nje distance prej 30 metra ndalet mbrojtesi juventin Chiellini, nga e cila pozite kapiteni Del Piero godet porten kundershtare, me nje gjuajtje dhe me nje gol tejet fantastike dhe kalon ne epersi Juven ne 1-0. Menjehere ne minuten e radhes, eshte serish Del Piero i cili me te paren godet topin, mirepo gjuajtja e tij nuk ishte aq e sakte per te dyfishuar rezultatin. Pjesa e pare mbaron me rezultatin minimal 1-0.
Pjesa e dyte:
Edhe ne pjesen e dyte perseritet e njejta epizode. Per dy here radhazi kanoset Juvja, permes Amaurit. Mirepo ne minuten e 48, Del Piero gjen te lire Marchionnin, i cili mrekullisht lirohet nga kundershtari i tij Riise dhe del sy me sy me portierin Doni dhe keshtu rrite epersine e bardhezinjve ne 2-0. Me pas Juvja fillon te luaje loje te ngadalshme, mirepo sulmuese. Roma kanoset vetem 2 here gjate pjeses se dyte, se pari permes Vucinic dhe se dyti permes Baptistas. Ndeshja ne fund perfundon me rezultatin 2-0. Eshte kjo edhe nje fitore tjeter e Juves, e cila si duket, po ecen drejt permiresimit dhe i afrohet liderit Inter, me vetem 3 pike diference.

Te dhena rreth ndeshjes: JUVENTUS-ROMA 2-0 (1-0).
Golashenues: 38’ Del Piero, 48’ Marchionni.
JUVENTUS: Manninger; Grygera (78’ Mellberg), Legrottaglie, Chiellini, Molinaro; Marchionni, Sissoko, Tiago, Nedved (80’ De Ceglie); Amauri (73’ Iaquinta), Del Piero. Ne dispozicion: Chimenti, Ekdal, Camoranesi, Giovinco. Trajner Ranieri.
ROMA: Doni; Panucci (58’ Cicinho), Mexes, Juan, Riise; De Rossi, Pizarro (69’ Okaka); Taddei (46’ Menez), Perrotta, Batista; Vucinic. Ne dispozicion: Arthur, Loria, Tonetto, Brighi. Trajner Spalletti.
Arbiter kryesor: Rizzoli mga Bologna.
Te ndeshkuar me karton te verdhe: 7’ Pizarro, 15’ Panucci.